Forum Dalga
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Anayasa Mahkemesi Başkanı da çağrı yaptı

Anayasa Mahkemesi Başkanı da çağrı yaptı Empty Anayasa Mahkemesi Başkanı da çağrı yaptı

Mesaj tarafından Constantine Perş. Mart 27, 2008 2:00 pm

Anayasa Mahkemesi Başkanı da çağrı yaptı

AK Parti dosyasının ön incelemesini büyük ihtimalle pazartesi günü yapacaklarını söyleyen Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç, “sağduyu-solduyu ayırımı yapmadığını” ifade ederek, “aktörleri, sorumluluklarını yeniden gözden geçirmeye” çağırdı.

Sağduyu çağrılarına Anayasa Mahkemesi Başkanı da katıldı. Başkan Haşim Kılıç, makamında gazetecilere yaptığı açıklamada, “Son zamanlarda Türkiye’de barıştan hızla uzaklaşma gibi bir sürecin yaşandığını görüyoruz” dedi ve “Sağduyu, solduyu olarak ayırmıyorum ama, ifade etmek istediğim, birlikte yaşamanın gereğini herkes yerine getirmek zorundadır” dedi. Kılıç, raportörün türbanla ilgili Anayasa değişikliğinin iptali için açılan dosyası bırakıp, AK Parti’ye kapatma istemine ilişkin dosyayı incelememeye başladığını da kaydetti.

Kılıç, “Raporu bitirirse cumartesi ve pazar günü bizim için çalışma fırsatıdır. Pazartesi günü için herhangi bir sıkıntı olmazsa konuyu görüşmeye başlarız diye düşünüyorum” dedi.

Kılıç, AK Parti’nin kapatılması istemiyle açılan davada görevlendirilen raportörün anayasa değişikliğiyle ilgili iptal isteminde de görevli olduğunu anımsatarak, raportörün kapatma davasıyla ilgili dosyayı incelediği için diğer dosyayı bırakmak zorunda kaldığını söyledi. Kılıç, “Ama biz Pazartesi günü bu dosyayı tamamlarsak bundan sonrası için arkadaşımız o çalışmasına da devam edecek ve kısa bir süre içerisinde o dosyayı da tamamlama gibi bir süreci yaşayacağız” diye konuştu.

“Türkiye’de kurumlar çalıştığı sürece hiç kimsenin endişe etmeye korkuya, vehme kapılmasına gerek olmadığını düşünüyorum” diyen Kılıç, bu kurumlar çalışmadığı takdirde bundan korkulabileceğini ifade etti.

SAĞDUYU-SOLDUYU DİYE AYIRMIYORUM AMA
Türkiye’de kurumların gördüğü kadarıyla hiçbir engele takılmadan görevlerini yerine getirdiklerini anlatan Kılıç, şöyle konuştu:

“Türkiye’de bu yaşanan sorunlarla ilgili birtakım sigorta görevi görebilecek kurumlarımız, sigortalarımız, güvence oluşturan kurumlar vardır. Ve bunlar görevlerini yerine getirdiği sürece herhangi bir endişeye gerek yoktur. Bu bağlamda Anayasa Mahkemesi dün olduğu gibi bugüne kadar yaptığı özverili çalışmasını ve faaliyetlerini bundan sonra da aynı duyarlılık ve aynı sorumluluk bilinci içerisinde yapmaya devam edecektir.

“İfade etmek istediğim o ki; son zamanlarda Türkiye’de barıştan hızla uzaklaşma gibi bir sürecin yaşandığını görüyoruz. Herkese, her bireye, her kuruma muhalefetiyle, iktidarıyla herkese düşen bir şey var ve altını çizerek ifade ediyorum burada birlikte yaşamanın sorumluluğunu ve gerekliliğini mutlaka yerine getirmek zorundayız. Ben bunu sağduyu, solduyu olarak ayırmıyorum ama ifade etmek istediğim; birlikte yaşamanın gereğini herkes yerine getirmek durumundadır. Bu işin aktörleri bu konuda sorumluluklarını yeniden, bir kez daha gözden geçirmelidir. Toplumu germenin, toplumdaki tansiyonu yükseltmenin hiç kimseye yarar sağlamayacağı açıktır.”

Haşim Kılıç, Anayasa Mahkemesi’nin bu süreçte üzerine düşen görev ve sorumluluğu en kısa sürede ve en duyarlı şekilde yerine getirmeye çalışacağını ifade ederek, “Bundan kimsenin kuşkusu, endişesi olmasın” dedi.
Constantine
Constantine
Admin
Admin

https://forumdalga.yetkin-forum.com

- Similar topics