Bozuk Süt ve Çürük Deniz Anasından Biyoyakıt

Aşağa gitmek

Bozuk Süt ve Çürük Deniz Anasından Biyoyakıt

Mesaj tarafından Constantine Bir Çarş. Mart 26, 2008 5:39 pm

Japon bilim adamları bozulmuş sütü ve çürümüş deniz anasını biyoyakıta dönüştürmeyi başardı. Keşifle, şekerkamışı ve tarım ürünleri gibi bilinen hammaddeler dışında ilk kez çok farklı materyallerden biyoyakıt elde edilebildiği ortaya çıktı.

Japonya Nigata Teknoloji Enstitüsü’nde bilim adamları bozulmuş sütü ve çürümüş deniz anasına yeniden hayat verdi.

Bilim adamları yeni enerji kaynakları için yaptıkları deneyler sonucunda bu keşfe ulaştıklarını, atıkların dünya üzerinde yeni bir kuvvet olabileceğini söyledi. Keşifle şekerkamışı ve tarım ürünleri gibi bilinen biyoyakıt hammaddeleri dışında ilk kez farklı materyallere ulaşıldı.

Kuzeybatı Pasifik Laboratuar Merkezi araştırmacıları da, bölgedeki atıkların yüzde 15’inin biyoyakıta dönüştürülebileceğini öne sürdü.

Dünya atmosferine daha az karbondioksit salan biyoyakıtlar pek çok ülkede kullanılıyor. Brezilya’da şekerkamışı, ABD’de mısır ve soya fasulyesi, Avrupa’da keten tohumu ve Asya’da hurma yağı en sık kullanılan biyoyakıt hammaddelerinden.

2020 yılına kadar Avrupa Birliği araçların kullandığı yakıtları yüzde 10’u bitkilerden elde etmeyi hedefliyor. Ancak gelişmiş ülkelerin biyoyakıt arayışının fakir ülkeleri zor durumda bıraktığı belirtiliyor.

UCUZ HİDROJEN ARAYIŞI
Hidrojen ve metan gibi atık biyogazlardan elektrik ve ısı elde edilebiliyor. Metan gazının küresel ısınmanın sebebi olduğu iddia edilse de gazın yanması halinde daha az karbondioksit ürettiği biliniyor. Öte yandan hidrojenin ekonomik yollardan nasıl üretilebileceği henüz bilinmiyor.
avatar
Constantine
Admin
Admin

Mesaj Sayısı : 1161
Kayıt tarihi : 18/03/08

Kullanıcı profilini gör http://forumdalga.yetkin-forum.com

Sayfa başına dön Aşağa gitmek

Sayfa başına dön


 
Bu forumun müsaadesi var:
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz