Aids Hakkında

Aşağa gitmek

Aids Hakkında

Mesaj tarafından Cem Bir C.tesi Mart 22, 2008 4:37 am

Aids Hakkında AIDS, Acquired Immuno Deficiency Syndrome kelimelerinin baş harflerinden oluşmuş bir isimdir ve Edinilmiş Bağışıklık Sistemi Yetersizliği Sendromu olarak Türkçe'ye çevrilmiştir. AIDS vücut bağışıklık sistemi ile ilgili olduğundan, hastalığa sebep olan virüse HIV (Human Immunodeficiency Virus) ismi verilmiştir. Hastalık ilk olarak 1981 yılında Amerika Birleşik Devletleri'nde tanımlanmıştır.
İlk tanımlandığı tarihten sonra hızla yayılarak; kadın, erkek, küçük, büyük, siyah, beyaz, Latin, Asyalı, zengin, fakir demeden bir çok insanın ölümüne neden olmuştur. Günümüze kadar AIDS'ten on binlerce insan ölmüştür ve ölü sayısı her 13 ila 15 ayda ikiye katlanmaktadır.

AIDS için halen kesin olarak bilinen bir tedavi yöntemi veya aşı bulunmamaktadır. AIDS'ten korunmak bu tehlikeli ve ölümcül virüsün yayılmasını önlemek için uygulanabilecek tek yoldur. Virüs, insan vücudunun hastalıklara karşı direncini sağlayan bağışıklık sistemini çalışamaz hale getirmektedir.
Vücudun, bağışıklık sisteminin etkisiz hale gelmesiyle, virüsten önce kolayca başedebildiği diğer hastalık mikroplarına direnemeyecek duruma gelmesi demektir. Bu da basit bir enfeksiyonun bile ölümcül hale gelmesine sebep olabilir. AIDS hastalarının yarısından çoğu bağışıklık sistemlerinin etkisiz hale gelmesi yüzünden araya giren enfeksiyonlara yenilerek hayatlarını kaybederler.
İnsan vücudu bir defa HIV virüsü ile enfekte olmuşsa artık bu virüsün hiçbir şekilde yok edilmesi ya da vücuttan atılması mümkün değildir. Fakat,virüsün etkilerine engel olmak için bir takım ilaçlar geliştirilmiştir.

AIDS tedavisi olmasa da korunulabilir bir hastalıktır. O halde korunmak; AIDS’e karşı alınabilecek en etkili, en akılcı, en ucuz ve en insancıl önlemdir. Korunma için başlıca kurallar;
Güvenli seks (tek eşlilik, prezervatif kullanma vb)
Damardan alınan ilaçlardan, kirli enjektörlerden uzak durma
Kan ürünlerinin dikkatli hazırlanması ve kullanılması
Enfekte anneden bebeğe geçişin önlenmesi olarak sayılabilir.

Hepinize mutlu ve sağlıklı bir hayat diliyoruz.
avatar
Cem
Admin
Admin

Mesaj Sayısı : 714
Kayıt tarihi : 19/03/08
Yaş : 32
Nerden : Heybeliada

Kullanıcı profilini gör

Sayfa başına dön Aşağa gitmek

Sayfa başına dön


 
Bu forumun müsaadesi var:
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz